Jovana Šerbanovića 12, 12000 Požarevac +381 12 522 666 info@dzpozarevac.rs

PITAJTE LEKARA

Odgovor u roku od 24 sata

Bez obzira da li imate nedoumice u vezi sa simptomima koje osećate, želite savete o zdravom načinu života ili vas interesuju detalji o određenim bolestima i stanjima, jednostavno postavite svoje pitanje putem online formulara. Naš tim lekara iz različitih oblasti medicine pažljivo će pregledati vaše pitanje i pružiti vam detaljan odgovor. Trudimo se da odgovore dobijete u najkraćem mogućem roku. Unesite svoje pitanje u predviđeno polje. Pokušajte da budete što precizniji i jasniji kako bismo vam mogli pružiti što tačniji odgovor.

Za sva pitanja pozovite nas

+012 522 666

NAJNOVIJI ODGOVORI


Poštovani, imam 68 godina i imam česte upale mokraćne bešike. Na poslednjem nalazu urinokulture mi je nadjeno 5000cfu/ml koka saprofitne flore. Da li je potrebno da pijem antibiotik??

dr Rade Zečević
specijalista opšte medicine
01/04/2025

Poštovani, u slučaju da trenutno nemate simptome nije potrebna antibiotska terapija. U slučaju da imate tegobe sa mokrenjem poželjno je ponoviti urinukulturu iz prvog jutarnjeg urina. U svakom slučaju, nalaz saprofitne flore u urinokulturu ne zahteva antibiotsku terapiju.

(Oblast: Urinarne infekcije)

Zakažite pregled

Trudnica sam, 8.nedelja. U vrtiću mog starijeg deteta su se pojavile ovčije boginje. Interesuje me da li bi bila ugrožena beba ukoliko starije dete dobije boginje? Da li da ga povučem iz vrtića? Unapred hvala

dr Rade Zečević
specijalista opšte medicine
01/04/2025

Poštovana, ukoliko niste sigruni da li se preležali ovčije boginje u detinjstvu savet je da uradite Antitela IgG na VZV. Ako su antitela pozitivna to znači da ste preležali ovčije boginje i onda ste i Vi i Vaša beba potpuno sigurni. Trudnice koje nisu preležale varičelu bi trebalo da se drže podalje od svih osoba koje su zaražene. Ako niste zaštićeni od ovčijih boginja, a saznate da ste bili u kontaktu da nekom osobom koja ih je dobila, obavezno bi trebalo da se javite lekaru.

(Oblast: Infekcije)

Zakažite pregled

Poštovani, imam 35 godina i često idem na pecanje. Kako se često provlacim kroz travu i nisko rastinje neretko mi se zakači poneki krpelj. Da li je potrebno da korsitim neki antibiotik u prevenciji Lajmske bolesti?

dr Rade Zečević
specijalista opšte medicine
01/04/2025

Poštovani, najbitnija je prevencija. Da biste izbegli lajmsku bolest:
- držite se dalje od travnatih ili šumovitih područja, posebno od maja do jula
- pokrijte izloženu kožu i vlasište na mestima na kojima je moguće da su zaraženi krpelji
- nanesite na kožu repelent za insekte na bazi DEET (dimetiltoluamid) koji je jedan od najsigurnijih i najefikasnijih repelenata za insekte
- nanesite sredstvo protiv insekata sa permetrinom na odeću, ali nikada na kožu
- nakon što provedete vreme napolju, pažljivo pregledajte sebe i kućne ljubimce da li postoje krpelji
Ako imate krpelja, evo kako da ga uklonite na pravi način:
- koristite pincetu sa finim vrhom da uhvatite deo krpelja koji je najbliži vašoj koži; fokusirajte se na glavu, a ne na stomak
- polako izvucite krpelja pravo napolje, bez uvrtanja
- operite mesto ugriza sapunom i toplom vodom
Ako je krpelj u koži manje od 24h i ako je “tanak”, nije naduven, mala je verovatnoća infekcije i tada antibiotska profilaksa nije potrebna.
U slučaju pojave kružnog crvenila ili neke sumnje javite se izabranom lekaru koji ce vam propisati terapiju.

(Oblast: Infekcije)

Zakažite pregled

Imam 42 godine i poslednje dve tri godine u rano proleće mi se javljaju epizode upornog kijanja i suzenja očiju. Ranije sam korstio Pressing, to mi je donekle ublažavalo tegobe, ove godine slabije. Šta bih mogao da koristim?

dr Rade Zečević
specijalista opšte medicine
31/03/2025

Poštovani, kod Vas se najverovatnije radi o alregijskom rinitisu i konjunktivitisu izazvanim polenom drveta koji cveta najranije u proleće . Osnovni princip lečenja alergijskog rinitisa je izbegavanje faktora koji je doveo do reakcije, mada je to u većini slučajeva nemoguće. To se posebno odnosi na perenijalni alergijski rinitis, koji nastaje kao reakcija na prisustvo alergena koji su tokom cele godine prisutni u sredini gde pacijent boravi. Zbog toga se terapija alergijskog rinitisa sastoji od primene peroralnih nesedirajućih antihistaminika, topikalnih (intranazalnih) antihistaminika, kao i intranazalnih kortikosteroida. Možete probati sa nekim antihistaminikom novije generacije (npr. Aerius, Xyzal, Nixar) i sa nekim nazalnim antihistaminikom u kombinaciji sa intranazalnim kortikosteroidom (npr. Dymista sprej). U slučaju neuspeha u terapiji javite se izabranom lekaru.

(Oblast: Alergije)

Zakažite pregled

Unazad 3 dana mi je javlja vrtoglavica u vidu lelujanja najviše u ležećem položaju pri određenom položaju glave. Dok stojim i krećem se nemam nikakvih tegoba. Pre godinu dana sam imala slične tegobe koje su trajale dan dva i prošle spontano. Inače sam zdrava. Ne pijem ništa od lekova. Šta bi trebalo uraditi?

dr Rade Zečević
specijalista opšte medicine
31/03/2025

Poštovana, u Vašem slučaju se najverovatnije radi o benignom pozicionom vertigu (BPPV). To je stanje u kom kristali u Vašem centru za ravnotežu u odredjenom položaju glave, a najčešće u ležećem poloćaju sa zabačenom glavom unazad i u stranu, nadražuju receptore i prave vam takve tegobe. Stanje je benigno i uglavnom prolazi samo od sebe, nekada za nekoliko dana, a nekada može trajati nekoliko nedelja. Dakle, ne iziskuje dalje ispitvanje niti terapiju. Ako tegobe traju duže i ako se jave i neki drugi simptomi, svakako se treba javiti izabranom lekaru radi dalje dijagnostike.

(Oblast: Neurološke bolesti)

Zakažite pregled

Poštovani, koliko ćesto treba meriti šećer u krvi, ako sam dijabetičar koji je na insulinskoj terpaiji?

dr Katarina Milićević
specijalista opšte medicine
20/03/2025

Poštovani, u Vašem slučaju potrebno je da radite dnevni profil glikemije najmanje 2 puta nedeljno, a u međuvremenu kontrolisati nivo glikemije našte najmanje još jednom nedeljno. Za više saveta potrebno je javiti se svom izabranom lekaru.

(Oblast: Dijabetes i metabolički poremećaji)

Zakažite pregled

Pozdrav, lečim se od povišenog krvnog pritiska 4 godine i interesuje me koji su faktori rizika za nastanak infarkta, s obzirom da je MOJ OTAC U MOJIM GODINAMA IMAO INFARKT.

dr Katarina Milićević
specijalista opšte medicine
17/03/2025

Poštovani, u najznačajnije faktore za nastanak arteroskleroze ubrajamo:
- hipertenziju
- dislipidemije (posebno povišen nivo LDL, a snižen nivo HDL holesterola)
- pušenje
- hiperglikemiju (Diabetes mellitus)
- genetsku predispoziciju
- muški pol
U Vašem slučaju je potrebno da vrednost krvnog pritiska bude do 130/80 mmHg, vrednosti LDL-a ispod 1,4, da budete nepušač, da nemate povišene vrednosti šećera u krvi i da imate adekvatnu fizičku aktivnost. Za više saveta potrebno je javiti se svom izabranom lekaru.

(Oblast: Hipertenzija i dr. kardiovask.bolesti)

Zakažite pregled

postovanje, imam 50 godina i u poslednje vreme imam tegobe prilikom praznjenja i nadutost u stomaku. sta mi preporcujete?

dr Katarina Milićević
specijalista opšte medicine
17/03/2025

Poštovani, imajući u vidu Vaše godine i tegobe, potrebno je uraditi laboratorijske analize uz obavezan FOBT (test na okultno krvavljenje u stolici) i ukoliko Vaš izabrani lekar preporuči, potrebno je uraditi i ultrazvučni pregled abdomena. Ono što Vi možete uraditi dok ne stignu tražene analize je da korigujete Vašu ishranu, u smislu redovnog konzumiranja kuvanih obruka, lako svarljivih, sa unosom dosta tečnosti. Za više saveta potrebno je javiti se svom izabranom lekaru.

(Oblast: Gastrointestinalne tegobe)

Zakažite pregled

© Copyright 2024